poniedziałek, 17 lipca 2017

44. Okiem fryzjera: Kobieto- zrób test!

Na grupie Włosing oraz Henna na włosy, miksologia aż zagrzmiało na temat testu alergicznego na farby u fryzjera. Powiedzmy sobie szczerze - ile z was dokonało takiego testu w domu, czy u fryzjera? Odpowiedź jest porażająca - kilka! Na grupie została przeprowadzona ankieta przez Justynę z bloga Henna miksologia. jednak wasze komentarze są zdumiewające. Poruszmy temat testu alergicznego!


Czy wiecie jaki może być rezultat gdy nie wiecie czy jesteście uczulone?
Czy jesteście świadome zagrożenia?
Czy wiesz jak objawia się alergia na składniki farb?
Czy kiedykolwiek wykonałaś test na alergię?
Czy wiesz, że gdy pierwszy raz przychodzisz na koloryzację w salonie, musisz przejść taki test?
- Odpowiedź najczęściej na te pytania brzmi "nie." Niektóre z was nie wiedzą nic o takim teście! Już wyjaśniam jak to ma wyglądać.

Gdy przychodzimy do fryzjera umówić się na koloryzację, fryzjer powinien za uchem, czy na karku zrobić małą plamkę farbą na skórze. Czekamy 48 godzin - jeśli nie ma przeciwwskazań, można zrobić koloryzację. Jeśli wystąpiła reakcja alergiczna, nie zaleca się koloryzacji. Dlaczego? Bo może zaszkodzić naszym włosom i skórze głowy. Fryzjerzy oraz same marki przekonują, że farby nie zawierają szkodliwych składników, więc są super bezpieczne. Jednak żyjemy w takich czasach, gdzie wszystko może uczulić, więc bądźmy ostrożni - taki test może uratować Ci skórę!

Jakie są objawy uczulenia?
-pieczenie, swędzenie, obrzęk, rany, podrażnienie skóry głowy, które może się rozwijać. Uczucie duszności, zawroty głowy. Objawy mogą być dużo gorsze jeśli nie zareagujemy w porę. Zdarzają się wypadki, które kończą się hospitalizacją.

Często jest to wina fryzjera. Na szkoleniach z koloryzacji każdy fryzjer na samym początku szkolenia jest informowany, że powinien nowym klientom zrobić test alergiczny, na każdej farbie jest informacja o tym teście, czy też na samym początku nauki w szkołach fryzjerskich. Niestety fryzjerzy takich testów nie robią, bo "szkoda tracić czasu". Jednak gdy przychodzimy osobiście, a wizyta jest za kilka dni, należy taką próbę uczuleniową przeprowadzić.
Najczęściej jednak zostaje przeprowadzona diagnoza skóry głowy. Czasami to nie wystarczy, chociaż też fryzjer powinien obejrzeć czy nie ma innych przeciwwskazań.

A co jeśli klient odmawia?
-Wtedy cała odpowiedzialność spada na klienta. Jeśli nie zgadza się na próbę uczuleniową należy spisać to na papierze, że wszelkie skutki są na odpowiedzialność klienta i nie będzie się domagał odszkodowania.

A co wtedy, gdy próba uczuleniowa była, nic się nie stało a gdy byłam na koloryzacji, to uczulenie wystąpiło?
-Czasem dzieje się tak, że to coś z farbami jest nie tak. Na każdej tubce jest numer LOT, jeśli coś jest nie tak, fryzjer musi zadzwonić do danego przedstawiciela hurtowni/marki, podać numer LOT, farby zostają przebadane i czasem wycofywane z rynku.
 
Co zrobić, gdy koloryzacja została przeprowadzona bez testu i wystąpiła reakcja alergiczna?
-Jeśli stała nam się krzywda, można zgłosić to do Rzecznika Praw Konsumenta i walczyć o odszkodowanie. Pamiętajmy, aby na dowód wziąć paragon!

Jednak trzeba coś z tym zrobić. Wiele osób trwa w niewiedzy.

Nie rób sobie krzywdy! Będąc u fryzjera, zapytaj, czy wykonują test na reakcję alergiczną. Wiele osób nie ma świadomości, że test musi zostać wykonany. Pomóż nam uświadomić więcej osób! Napisz o tym, lub informacje przekaż dalej!

6 komentarzy:

 1. Świetny post! Chyba sama zacznę pytać o testy. Po programach typu Afera Fryzjera czy Ostre Cięcie uważniej wybieram salony fryzjerskie, więc dodatkowe informacje jakie mogę uzyskać w salonie pomagają mi w jego ocenie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jak działa OC już też wiem i nie powiedziałabym, że to wiarygodny serial. W 1 salonie w którym pracowałam, pojawiły się 3 telefony czy szefowa nie chce wystąpić w Ostrym Cięciu, także ekhem :) Nagłaśniaj sytuację!

   Usuń
 2. Super post, sama nigdy nie robiłam próby uczuleniowej ale po przeczytaniu Twojego wpisu na pewno zacznę! ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uratowana! <3 Ogromnie się cieszę, przekazuj dalej, może Ty też kogoś uświadomisz? :)

   Usuń
 3. Dołączę się do akcji w najbliższym czasie na pewno. Cel szczytny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie! Czekam zatem na post! :)

   Usuń